Jednym z najczęstszych problemów ze skórą głowy, jakie możemy spotkać, jest właśnie łupież. Choć najczęściej dotyka on nastolatków, cierpią na niego także dorośli, którzy borykają się z różnego rodzaju schorzeniami, mającymi wpływ na kondycję skóry, w tym także tej na głowie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym tak naprawdę jest łupież i co zrobić, aby się go pozbyć - zapraszamy!
Skąd bierze się łupież?
To nic innego jak nadmiernie łuszcząca się skóra głowy, którą możemy zobaczyć zarówno na włosach, jak i na ubraniach - szczególnie na ciemnej odzieży ze względu na to, że łupież to drobne, najczęściej białe płatki. Najczęściej przyczyną jego pojawienia się są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie i właśnie dlatego najczęściej problem ten dotyczy w szczególności nastolatków. Zdarza się jednak, że w wyniku nieodpowiedniej diety, braku ruchu czy różnego rodzaju chorób, system hormonalny ulega zachwianiu także w przypadku dorosłych. Wówczas można zaobserwować charakterystyczne objawy łupieżu, do których należą:
- pojawienie się białych lub żółtawych łusek (drobnych płatków),
- szybkie przetłuszczanie się włosów,
- swędzenie skóry głowy,
- suchość i napięcie skóry głowy.
Zależnie od problemów, z jakimi się zmagamy, objawy te mogą się nieco różnić, dlatego, aby szybko i skutecznie pozbyć się łupieżu, należy dokładnie obserwować symptomy, które świadczą o przyczynach jego powstawania. A zaliczamy do nich m.in.:
- Zmiany hormonalne, o których wspomnieliśmy wyżej, które są odpowiedzialne za nadmierną produkcję sebum, a w efekcie łuszczenie się skóry głowy.
- Grzyby Malassezia – niewiele osób wie, że jest to popularny rodzaj grzybów, które w sposób w pełni naturalny żyją na naszych skórach. Zdarza się jednak, że ich obecność może prowadzić do podrażnień i nadmiernej produkcji skóry.
- Nieodpowiednia pielęgnacja włosów — stosowanie kosmetyków źle dopasowanych do rodzaju włosów, zbyt częste mycie głowy, używanie agresywnych produktów, pozostawienie włosów do wyschnięcia bez użycia suszarki — są to czynniki sprzyjające łuszczeniu się skóry głowy.
- Stres i nieodpowiednia dieta – coraz więcej mówi się, że to, co jemy, ma wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Stresujące sytuacje, życie w biegu oraz nieodpowiednio zbilansowana dieta bogata w cynk, witaminy z grupy B czy drożdże również mogą sprzyjać powstawaniu łupieżu.
Wszystkie wyżej wymienione czynniki, a także skłonności genetyczne oraz choroby skóry mogą powodować nadmierne wydzielanie się sebum na skórze głowy, a w efekcie tworzenie się nieestetycznych, białych płatków, których każdy z nas chciałby uniknąć.
Jak pozbyć się łupieżu?
Profilaktyka jest najważniejsza, dlatego warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, unikanie stresujących sytuacji, optymalną długość snu oraz prawidłową pielęgnację włosów. Dieta powinna być bogata w żywność z różnorodnych grup żywieniowych: białko, owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze oraz produkty zbożowe. Powinna zawierać również węglowodany, minerały, witaminy oraz ilość kalorii dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Nie wolno również zapominać o nawodnieniu.
Jeśli chodzi o kosmetyki, gdy chcemy pozbyć się łupieżu, powinniśmy zrezygnować z agresywnych produktów o silnym działaniu, które mogą dodatkowo irytować już podrażnioną skórę głowy. Lepiej skupić swoją uwagę na delikatnych, nawet dedykowanych dzieciom kosmetykach, które złagodzą ogniska zapalne i przyniosą ulgę. Warto również stosować specjalistyczne środki przeciwłupieżowe, najlepiej te dostępne w aptekach. Niewiele osób wie, że do powstawania łupieżu przyczynia się również zimny klimat – dlatego w szczególności zimą i jesienią, gdy temperatury drastycznie opadają, warto pamiętać o czapkach, które skutecznie ochronią skórę głowy przed mrozem.
Jeśli jednak łupież mimo wszystko pojawił się, zanim zdążyliśmy wdrożyć wszystkie powyższe zasady, warto udać się do specjalisty. W szczególności, jeśli objawy utrzymują się pomimo stosowania się do wyżej wymienionych zasad, ponieważ może okazać się, że przyczyną są zupełnie inne, bardziej skomplikowane czynniki niż te, z którymi najczęściej mamy do czynienia.