Balejaż - czym jest i jak zrobić?

Balejaż to powszechnie znana i popularna już kilkanaście lat temu fryzura. Pod koniec ubiegłego stulecia wiele kobiet wykonywało modne wówczas refleksy. Następnie, fryzura ta odeszła w cień na dłuższy czas, aby powrócić w nowej odsłonie. Obecnie nowa forma balejażu stale zyskuje na popularności i coraz częściej wykonywana jest w salonach fryzjerskich, na wszelkiego rodzaju włosach. Co warto wiedzieć o balejażu? Podpowiadamy!

 

Balejaż baleyage

 

Czym jest balejaż (balayage)?

Rozważania na temat balejażu warto przede wszystkim rozpocząć od jego definicji. Nazwa fryzury pochodzi z języka francuskiego (balayage), w którym to dosłownie oznacza ona “zamiatać”. Dlaczego takie słowo kojarzone jest właśnie z tą fryzurą? Skojarzenie wiąże się ze sposobem nakładania farby na pasemka włosów - delikatne dodawanie refleksów zdecydowanie może przypominać zamiatanie.

Technika balejażu narodziła się w Paryżu, w latach 70 ubiegłego wieku i niemal natychmiast rozprzestrzeniła się po całej Europie, a następnie świecie. Na czym dokładnie polega? Jest to nakładanie pasm farby na włosy w taki sposób, aby uzyskać wyjątkową głębię koloru, a także swoistą przestrzenność. Balejaż ma na celu uzyskanie efektu rozjaśnionych na słońcu końcówek. W technice balejażu bardzo ważny jest odpowiedni dobór koloru pasemek, jak i ich umiejscowienie. Istotna jest także odpowiednia zręczność nakładania barwnika. Punktem wyjścia do wykonania balejażu powinien być naturalny odcień włosów, do którego dobierane są jaśniejsze odcienie.

Doczepiane włosy do przedłużania balejaż

Jeżeli interesuje Cię przedłużenie włosów i osiągnięcie efektu balejaż, masz przede wszystkim dwa sposoby, żeby go uzyskać. Pierwszym jest zakup gotowych pasemek. W ofercie sklepów z włosami naturalnymi znajdziesz następujące rodzaje włosów:

- pasemka pod mikroringi balejaż

- pasemka na keratynę balejaż

- włosy tape on do metody keratynowej balejaż

- włosy doczepiane clip-in balejaż


Innym sposobem może być zakup jednolitych pasemek w różnych odcieniach i doczepienie ich naprzemiennie, na przykład raz pasmo w kolorze blond, a raz brązowe. Rozwiązanie to daje Ci najwięcej swobody w doborze kolorów, gdyż możesz stosować dowolne połączenia odcieni, które nie występują w standardowych paletach sklepów z włosami naturalnymi. Wybór należy do Ciebie!

Balejaż a pasemka i ombre

Balejaż to obok pasemek i kilku rodzajów ombre, jedna z najpopularniejszych metoda uzyskania słonecznych refleksów, czy też różnych, dyskretnie wkomponowanych odcieni na włosach. Techniki te, mimo iż często mylone, różnią się od siebie kilkoma podstawowymi aspektami.

Podstawowa różnica między balejażem a ombre jest taka, że drugą z technik zazwyczaj wykonuje się wyłącznie na końcówkach włosów, uzyskując tym samym efekt płynnego, pionowego przejścia w inny odcień. Balejaż natomiast wykonywany jest na powierzchni całej fryzury, już od nasady włosów.

Różnica pomiędzy balejażem a pasemkami skupia się z kolei na ilości odcieni użytych podczas zabiegu. Podczas gdy pasemka to zazwyczaj jeden odmienny kolor położony na włosy, balejaż uwzględnia użycie co najmniej dwóch, zbliżonych do naturalnego koloru włosów odcieni. 

Balayage a krótkie włosy

Wiele osób uważa, że balejaż jest techniką zarezerwowaną wyłącznie dla posiadaczek długich kosmyków. Ten rodzaj koloryzacji sprawdza się jednak zarówno w przypadku długich, jak i krótkich włosów. Najważniejsze jest staranne dobranie koloru pasemek, tak aby efekt był jak najbardziej naturalny i estetyczny.

Balejaż na krótkich włosach to również coraz popularniejszy sposób na ukrycie pierwszych siwych włosów. Pozwala on zupełnie zatuszować pierwsze siwe pasma lub wykorzystać je w celu stworzenia nowej, estetycznej i ciekawej fryzury z udziałem stalowych kosmyków. Balejaż jest sposobem na siwe włosy, który nie wymaga farbowania całej fryzury, co sprawia, że mocno zyskuje on na popularności.

Balejaż - jak zrobić krok po kroku

W celu wykonania estetycznego balejażu najlepiej jest umówić się na wizytę w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Zabieg ten można jednak wykonać także we własnym zakresie, w domowych warunkach. Do wykonania balejażu w domu niezbędne będą:

  • plastikowa miseczka,
  • odpowiedni pędzel do farbowania,
  • specjalny, dziurkowany czepek,
  • farby o odpowiednim odcieniu,
  • szydełko,
  • folia aluminiowa.


W przypadku użycia dziurkowanego czepka wystarczy nałożyć go na głowę, a następnie przeciągnąć pasemka włosów przez otwory, za pomocą szydełka. Pasemka należy dokładnie rozczesać przed nałożeniem farby. Każdy kosmyk należy farbować osobno i starannie, za pomocą rozjaśniacza lub farby. Po nałożeniu preparatu owijamy każdy kosmyk folią aluminiową i odczekujemy aż do uzyskania pożądanego efektu. Czas oczekiwania najczęściej określony jest w instrukcji farby czy rozjaśniacza.

Po określonym czasie należy ściągnąć folię i delikatnie, lecz dokładnie umyć włosy pod bieżącą, letnią wodą, a następnie wysuszyć je. Teraz wystarczy tylko odpowiednio wystylizować włosy i gotowe! Balejaż najlepiej prezentuje się na falowanych lub kręconych kosmykach, jednak równie dobrze sprawdza się w przypadku każdej innej fryzury!Tape on balejaż

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl