Czym jest równowaga PEH - proteiny, humektanty i emolienty

Równowaga PEH sekretem ładnych włosów

Każdej z nas zależy, żeby własne oraz doczepiane włosy zawsze dobrze wyglądały, były zdrowe i miłe w dotyku. Dowiedzmy się czym jest równowaga PEH, której zapewnienie ułatwi nam utrzymanie włosów w doskonałej kondycji przez bardzo długi czas. 

 

 

Właściwości doczepek

Włosy używane do przedłużania metodą kanapkową, na ringi lub keratynę, a także popularne włosy doczepiane clip-in są martwe. Oznacza to, że nie posiadają one cebulek, które mogłyby dostarczyć im potrzebnych składników odżywczych z wewnątrz. Przez to włos taki jest narażony na utratę niezbędnych substancji i pogorszenie swojego wyglądu. Jednak nie musisz się martwić. Możesz im zapewnić konieczne elementy z zewnątrz w postaci masek i odżywek. To spowoduje lepszy wygląd włosów, zapewni im naturalny blask i zapobiegnie nadmiernemu plątaniu. W dzisiejszym wpisie chcemy zapoznać Cię z niezbędnymi elementami, które musisz dostarczyć włosom, byś mogła cieszyć się pięknie wyglądającymi pasmami przez dłuższy czas.

 

Kilka słów o… PEHu

Pewnie większość z Was zastanawia się co kryje się za tym tajemniczym skrótem. Już wyjaśniamy. Równowaga PEH, bo to o niej mowa, oznacza harmonię między składnikami: proteinami, emolientami oraz humektantami w pielęgnacji włosów. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ pozwala utrzymać włosom zdrowie, blask i nawilżenie, a także zapobiega plątaniu się. Jakie korzyści czerpią nasze własne oraz doczepiane włosy z poszczególnych składników?

 

Proteiny – koło ratunkowe dla naszych włosów

Proteiny to białka, uczestniczące w procesie tymczasowego wypełniania ubytków powstałych w naszych włosach. Dzięki temu poprawiają kondycję włosów, które stają się mocniejsze i bardziej odporne na zniszczenia. Niestety proteiny nie uzupełnią zniszczeń na stałe, dlatego muszą być dostarczane w maskach oraz odżywkach. Przykłady protein jakie znajdziemy w kosmetykach do włosów: proteiny mleczne (Milk Protein), proteiny jedwabne (Silk), elastyna (Elastin), kolagen (Collagen), keratyna (Keratin), l-cysteina (Cysteine), seryna (Serine). Z proteinami należy jednak uważać, ponieważ stosowane w nadmiernej ilości mogą powodować, że włosy staną się sztywne, matowe oraz suche. Polecamy nakładać maskę proteinową raz w tygodniu.

 

Humektanty – coś co lubią nasze włosy

Włosy, którym dostarczymy protein, są pozbawione ubytków, ale także sztywne i łamliwe. Następnie musisz zapewnić im humektanty, które odpowiadają za nawilżenie. Dzięki nim pasemka naturalne staną się elastyczne oraz nawilżone, przez co nie będą się łamać i uszkadzać. Humektanty są to takie substancje, które posiadają zdolność wiązania i utrzymywania wody. Dlatego są niezmiernie ważne w pielęgnacji włosów. Należy jednak uważać, gdyż z racji swoich właściwości mogą powodować puszenie włosów, szczególnie w wypadku wysokiej wilgotności powietrza. Przykłady humektantów jakie znajdziemy w kosmetykach do włosów: sok z liścia aloesu (Aloe Barbadensis Leaf Juice), gliceryna (Glycerin), kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid), mocznik (Urea), sorbitol (Sorbitol).

 

Emolienty – niezastąpiona ochrona włosów

Ostatnimi składnikami są emolienty. Jest to niezwykle ważny krok w pielęgnacji włosów.
Emolienty tworzą na naszych włosach warstwę ochronną, która zapobiega utracie wcześniej dostarczonych składników. Z jednej strony chroni nasze doczepki przed zniszczeniami i powstaniem ubytków, z drugiej strony zatrzymuje wodę, nie pozwalając jej odparować. Przykłady emolientów jakie znajdziesz w kosmetykach do włosów: naturalne oleje roślinne (np. arganowy, z pestek malin), naturalne masła roślinne (np. shea), parafina (Paraffinum Liquidum), silikony, lanolina (Lanolin). Musisz pamiętać, żeby preparaty emolientowe nakładać na koniec ponieważ zamykają one rytuał pielęgnacyjny. Doskonałymi emolientami są oleje np. awokado, makadamia lub sera silikonowe, które nałożone na koniec doskonale zabezpieczą włosy. Powinnaś jednak uważać, żeby nie przesadzić z ilością produktu, ponieważ nałożony w nadmiarze może dać efekt nieestetycznych, posklejanych pasm.

 

Jak zachować równowagę PEH?

Niestety na to pytanie nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć. Każda z nas posiada inny rodzaj włosów i dlatego w przypadku każdej z nas sprawdzi się coś innego. Możemy jednak podpowiedzieć, że włosy suche będą potrzebowały więcej humektentów oraz emolientów, a skóra głowy ze skłonnością do przetłuszczania się więcej protein oraz humektantów. Myślimy, że warto poświęcić czas na znalezienie własnej harmonii między tymi składnikami, żeby móc cieszyć się pięknymi, lśniącymi, a co najważniejsze zdrowymi włosami.

 

Oferta włosów tape-on

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl