Porowatość włosów - co trzeba wiedzieć?

Regularna pielęgnacja włosów sprzyja ich dobrej kondycji oraz estetyce. Aby jednak mieć pewność, że wykonywane zabiegi pielęgnacyjne są odpowiednie dla Twoich włosów, należy wcześniej dokładnie określić ich typ. Jednym z aspektów określania włosów jest stopień ich porowatości. Co oznacza i jak go określić? Podpowiadamy!

Porowatość włosów


Włosy porowate - co to znaczy?

Struktura włosa oceniana gołym okiem wydaje się zupełnie gładka i lśniąca. Jeśli jednak przyjrzymy się jej pod mikroskopem, zauważymy płaskie, zachodzące na siebie łuski włosa. Łuski, których głównym budulcem jest keratyna, mają za zadanie chronić włosy przed wszelkimi szkodliwymi bodźcami zewnętrznymi, a także przed nadmierną utratą wody.

Porowatość oznacza, że łuski włosa nie są odpowiednio domknięte, przez co nie są w stanie właściwie chronić włosów przed zanieczyszczeniami czy przesuszeniem. Skala porowatości określa stopień odchylenia łusek od łodygi włosa. Im większy kąt odchylenia, tym większa jest porowatość włosów. Warto wiedzieć, że nie istnieją włosy o zerowym stopniu porowatości. Każdy kosmyk posiada w swojej strukturze pewne nierówności i odchylenia. Istotne jest jednak określenie, w jakim stopniu łuski danego włosa odchodzą od łodygi. Na tej podstawie wyróżnić można co najmniej trzy typy włosów:

  • niskoporowate
  • średnioporowate
  • wysokoporowate

Każdy z powyższych typów włosów wymaga innej pielęgnacji oraz użycia innych, dopasowanych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Trzy rodzaje porowatości włosów charakteryzują się odmiennymi cechami, jak i zalecanymi sposobami pielęgnacji. Aby sprawdzić swój typ włosa warto dowiedzieć się, czym wyróżnia się każdy z nich. Włosy o niskiej porowatości wykazują się najniższym stopniem chłonności. Jest to zarówno zaletą, jak i wadą, bowiem tego typu włos trudno przyjmuje zarówno szkodliwe bodźce zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza, ale także wszelkie składniki odżywcze kosmetyków pielęgnacyjnych. Niskoporowate włosy po umyciu schną wyjątkowo długo, dlatego też ich posiadaczki najczęściej używają suszarek. Ponadto ten typ włosów często wiąże się także z brakiem ich objętości. Z drugiej jednak strony, niskoporowate włosy to najzdrowsze, gładkie pasma, bez tendencji do puszenia się.

Włosy średnioporowate także nie posiadają tendencji do nadmiernego puszenia się, jednak zdarza im się to częściej niż włosom niskoporowatym. Ten typ włosów jest najłatwiejszym w pielęgnacji. Nie wymaga wielu zabiegów, aby wyglądać dobrze i zdrowo.
Włosy o wysokiej porowatości to przede wszystkim włosy ze skłonnością do puszenia się. Często są one suche i matowe, a także szorstkie w dotyku. Za sprawą znacznego odchylenia łusek od łodygi, włosy wysokoporowate mają skłonności do plątania się. Ten typ włosa wymaga specjalnych substancji odżywczych i starannej pielęgnacji.

Prosty test na porowatość włosów

Aby mieć pewność co do rodzaju swoich włosów warto wykonać prosty test, który pomoże w dopasowaniu ich do właściwej grupy. Sprawdzian wymaga jedynie użycia szklanki wody oraz jednego, małego, odciętego kosmyka.

W szklance czystej wody umieść kosmyk włosów i odczekaj kilka minut. Jeżeli po tym czasie włos będzie utrzymywał się na powierzchni, oznacza to, że jest on niskoporowaty. Jeśli włos znajdzie się pod wodą, będzie to wskazywać na średni stopień jego porowatości, a jeśli wyląduje na dnie - na  najwyższy stopień. Możesz także określić rodzaj porowatości swoich włosów podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym lub trychologicznym.

Jak dbać o włosy porowate?

Każdy stopień porowatości włosa wymaga innej pielęgnacji. Wiemy już, że najrzetelniejsza dbałość o kondycję włosa jest niezbędna przy wysokim stopniu odchylenia łusek od łodygi włosa. Jak więc dbać o włosy wysokoporowate? Bardzo ważne jest, aby unikać nadmiernego suszenia tego typu włosów, zwłaszcza gorącym powietrzem. Zdecydowanie szkodzi ono włosom i sprzyja jeszcze większemu puszeniu się kosmyków.

Niewskazane jest także stosowanie na wysokoporowate włosy kosmetyków zawierających alkohol, czy inne mocne detergenty. Posiadaczki tego typu włosów nie powinny także zbyt często poddawać ich koloryzacji i innym inwazyjnym zabiegom. Szczególnie pożądane jest dla włosów wysokoporowatych regularne nawilżanie oraz olejowanie włosów, a także regularne podcinanie ich końcówek. Wskazane jest używanie protein oraz emolientów do włosów.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Jednym ze skutecznych sposobów na utrzymanie lub poprawę kondycji włosów wysokoporowatych jest olejowanie. Pomaga ono nie tylko wygładzić strukturę włosa, ale także zapobiec rozdwajaniu się końcówek oraz zwalczyć podrażnienia skóry głowy. Bardzo ważny jest tutaj jednak wybór odpowiedniego, dopasowanego do struktury i potrzeb włosa oleju. Wysokoporowate włosy najlepiej przyjmują oleje wielonienasycone, bogate w kwasy omega. Najlepszymi olejami dla włosów wysokoporowatych są:

  • olej słonecznikowy
  • olej z pestek dyni
  • olej lniany
  • olej konopny
  • olej z wiesiołka
  • olej rycynowy
  • olej z czarnuszki
  • olej z pestek moreli
  • olej z awokado


Aby zagwarantować swoim włosom o wysokim stopniu porowatości odpowiednią pielęgnację i właściwe nawilżenie, warto wybrać któryś spośród wyżej wymienionych olejów. Należy także pamiętać, aby sięgać po naturalne produkty wysokiej jakości, niewzmacniane żadnymi chemicznymi dodatkami.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl