Typy skrętu włosów - co warto wiedzieć o włosach kręconych i falowanych?

Określenie typu włosów to sprawa ważna i potrzebna, nie tylko ze względu na chęć zaspokojenia swojej wiedzy. Ustalenie, do której z grup należą Twoje włosy, ułatwi Ci ich odpowiednią pielęgnację oraz stylizację, która w pełni pomoże wydobyć z nich piękno, nie uszkadzając ich. Jak więc określić swój typ skrętu swoich włosów? Z pomocą przychodzi klasyfikacja Andrego Walkera.

 

Włosy kręcone

 

Klasyfikacja włosów kręconych

Andre Walker to amerykański stylista, który w latach 90 ubiegłego stulecia stworzył klasyfikację włosów ze względu na typ ich skrętu oraz grubość. Walker w swojej klasyfikacji określił włosy od zupełnie prostych, aż po najmocniej skręcone sprężynki, nadając im odpowiednie oznaczenia. Podział włosów, stworzony przez stylistę pierwszy raz pojawił się w jego książce “Andre Talks Hair”. W swoim dziele przedstawił podział włosów na 4 główne kategorie, takie jak:

 • włosy proste,
 • włosy falowane,
 • włosy kręcone,
 • włosy afro.

W każdej z głównych kategorii umieszczone zostały typy włosów pasujące do ogólnego określenia, jednak zróżnicowane pod względem stopnia lub kierunku skrętu.

Oznaczenia skrętów włosów

Klasyfikacja włosów ze względu na typ ich skrętu stworzona została z użyciem odpowiednich oznaczeń, dopasowanych do poszczególnych rodzajów kosmyków. Andre Walker w swoim podziale użył podstawowych sposobów podziału - każdą z głównych kategorii określił kolejną cyfrą od 1 do 4, natomiast poszczególne typy znajdujące się w kategoriach oznaczył literami alfabetu. W ten sposób przykładowo włosy proste i cienkie zyskały oznaczenie 1a, włosy falowane o średnim stopniu skrętu otrzymały nazwę 2b, a włosy kręcone o bardzo drobnym skręcie - 3c.

Cała klasyfikacja przedstawia się następująco:

 • 1a - włosy proste i cienkie,
 • 1b - włosy proste, o średniej grubości,
 • 1c - włosy proste, grube,
 • 2a - włosy falowane, o lekkim skręcie,
 • 2b - włosy falowane o umiarkowanym skręcie,
 • 2c - włosy falowane o mocnym skręcie, układające się w ciasną literę “S”,
 • 3a - włosy kręcone o luźnym skręcie,
 • 3b - włosy kręcone o mocniejszym i drobniejszym skręcie,
 • 3c - mocno skręcone loki o najdrobniejszym skręcie,
 • 4a - włosy sprężynkowe, afro - bardzo drobne i ciasno skręcone,
 • 4b - włosy afro o bardzo drobnym, zygzakowatym skręcie,
 • 4c - włosy afro o najdrobniejszym, chaotycznym skręcie, miękkie, wełniste w dotyku.


Co ciekawe, nie zawsze włosy dopasować można do jednego, konkretnego typu. Przykładem tego są włosy wurly, czyli takie, które plasują się pomiędzy typem 2c a 3a. Włosy te są najczęściej falowane u nasady i mocno skręcone na końcach.

 

Włosy falowane

 

Typy włosów falowanych

Wiemy już, do jakich typów włosów można przypasować swoje kosmyki. Aby jednak dokonać w pełni właściwej klasyfikacji, warto dowiedzieć się czegoś więcej o każdym z typów włosów. Włosy falowane dzielą się na trzy poszczególne typy, a także - rzadziej - na inne typy mieszane, takie jak wspomniane wyżej włosy wurly. Idąc za podstawowym podziałem, wyróżniamy takie typy włosów falowanych jak:

Włosy faliste 2a

charakteryzujące się kształtem przypominającym rozciągniętą literę “S”. Włosy te zazwyczaj wyróżniają się także niewielką objętością. Przylegają stosunkowo blisko głowy. Włosy typy 2a dosyć dobrze sprawdzają się w różnego rodzaju stylizacjach; z łatwością można odmienić ich wygląd za pomocą lokówki czy prostownicy. Nie należy jednak przesadzać z intensywną stylizacją czy zabiegami na tego typu włosach, gdyż są one dosyć cienki i delikatne. Włosy w typie 2a mają skłonność do szybkiego przesuszania i puszenia się.

Włosy faliste 2b

o kształcie nieco bardziej ściśniętej litery “S”. Włosy te mają więcej objętości niż kosmyki w typie 2a, jednak w dalszym ciągu nie są mocno odbite od nasady. Włosy te są nieco grubsze i bardziej odporne od fal typu 2a, jednak w dalszym ciągu zalicza się je do włosów delikatnych. Fale w typie 2b mają również skłonność do puszenia się oraz przesuszania.

Włosy faliste 2c

o najmocniejszym skręcie, kształtem przypominające mocno ściśniętą literę “S”. Fale 2c to grube i mocne pasma, niektóre z tendencją do lekkiego kręcenia się. Ostatni typ fal jest zdecydowanie najmocniejszy i najtrwalszy, chociaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować właściwy wygląd.


 

Jakie są rodzaje kręconych włosów?

Włosy kręcone to zarówno kosmyki z kategorii 3, jak i 4. W tych dwóch podstawowych grupach znajduje się aż sześć rodzajów kręconych włosów. Są to:

Włosy kręcone typu 3a

lekko skręcone, układające się w mocno zaokrąglone litery “S”. Loki tego typu są dosyć duże, a wyglądem przypominają włosy zakręcone na papiloty. Kosmyki w typie 3a są estetyczne i podatne na stylizację, jednak dosyć szybko reagują także na wszelkie zmiany klimatu, w związku z czym mogą szybko wyprostować się lub napuszyć podczas przebywania w nietypowych warunkach atmosferycznych.

Włosy kręcone w typie 3b

to loki o większej objętości i grubości. Włosy te charakteryzują się skrętami o drobniejszym przekroju, który kształtem przypomina sprężynki. Kręcone włosy typu 3b są jednak również dosyć suchym typem loków, dlatego wymagają odpowiedniej i intensywnej pielęgnacji.

Loki typu 3c

to kręcone włosy o mocnych i drobnych skrętach. Włosy tego typu mocno skręcają się już od samej nasady, są wyjątkowo grube i mocne, chociaż delikatne w dotyku. Skręty włosów 3c układają się w drobne sprężynki, przez co niekiedy są one mylone z kolejnym typem włosów sprężynkowych, zwanym także afro.

Włosy kręcone 4a

to pierwsze z najbardziej kręconych włosów, zaliczanych do ostatniej kategorii. Włosy te są bardzo delikatne, choć szorstkie w dotyku. Układają się w bardzo ciasne i niewielkie sprężynki.

Włosy kręcone 4b

to mocno skręcone włosy sprężynkowe, włosy afro. Wcześniej wspomniana litera “S”, definiująca kształt skrętów zanika w typ typie włosów, dając miejsce literze “Z”. Skręty w typie 4b zdecydowanie bardziej przypominają bowiem jedną z ostatnich liter alfabetu. Afro w typie 4b jest szorstkie i suche, wymaga właściwej pielęgnacji i mocnego nawilżania.

Włosy afro w typie 4c

to ostatni, najbardziej skręcony i chaotyczny typ włosów. Skręty są wyjątkowo małe, ciasne i gęsto rozłożone. Tego typu włosy bardzo trudno jest nawilżyć. Są one suche, szorstkie i matowe.

Typy skrętu włosów a pielęgnacja

Jak widać, określenie typu swoich włosów nie jest sprawą skomplikowaną, a może w znaczny sposób ułatwić ich odpowiednią pielęgnację. Każdy z typów włosów - czy to proste, falowane, czy kręcone - lepiej czuje się z zupełnie innymi preparatami i zabiegami, dlatego dobrze jest dokonać szczegółowej charakterystyki swojej fryzury, tak aby dopasować ją do odpowiedniego typu i móc pielęgnować ją we właściwy sposób.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl